LEVANDULE

Vždy jsem pracoval s neuchopitelnými jevy - nakupoval jsem a prodával svítidla, tedy světlo. Nabízel jsem a prodával vonné produkty pro provonění interiérů, tedy vůně. Vždy jsem využíval sílu psaného textu, tedy slovo.  

Všimněte si, nic z toho nelze uchopit, ničeho se nelze dotknout a přitom "to" všechno dokáže pěkně člověka potrápit nebo naopak mu to umí velmi zpříjemnit život.

Posuďte sami, jak jsem zpracoval téma vůně levandule, prosím : 

Složky esenciálního oleje levandule působí na naši nervovou soustavu blahodárnými účinky - osvěžují a uklidňují. Zdánlivý protimluv, že.

Levandule, vonný protimluv.

Není náhoda, že se v naší sérii o vůních jako první budeme věnovat právě levanduli.

Tuto hluchavkovitou bylinku (polokeř) volali na pomoc již Egypťané, staří Řekové a jistě také jejich dávní předci. Její vlastnosti se táhnou lidskými dějinami jako vonná fialová nit. Národy, vyskytující se ve středomoří velmi dobře znaly její moc a také ji hojně úspěšně využívaly.

A kdy že ji to volali na pomoc?

Ve chvílích neklidu, nepohody, rozladěnosti, nervozity, těžkém usínání, když je navštívili moli, při koupeli, ale také při bolestech břicha nebo jednoduše, když jim bylo smutno.

Složky esenciálního oleje levandule působí na naši nervovou soustavu blahodárnými účinky - osvěžují a uklidňují. Zdánlivý protimluv, že.

Levandule už je taková. Tam kde voní, tam je klid a mír.

První nádech nás informuje o stavu prostředí, je v něm klid a čisto.

Již druhý nádech vyvolá efekt prázdna.

PRÁZDNO. Tak by se dal definovat stav mysli, který navozuje vůně levandule.

Myšlenky se rozutíkají do všech světových stran a levandule plně opanuje naši mysl. Zklidníme se, snižuje se nervozita a napětí.
Smutek a trudnomyslnost jsou ty tam.
Cítíme se lépe a současně mírně osvěženi. V tom je kouzlo levandule.

Tlumivé účinky, které jsou připisovány levanduli, postrádají sedativní a hypnotický efekt.

A hle, opět zde máme další protimluv, levandule pomáhá s usínáním. Zvláště dětem pomáhá překonat stav, kdy by ještě rády zůstaly vzhůru, a přesto už je zmáhá únava.

Vše tkví právě v jejím nekompromisním působení na naši psýchu. Nedává prostor k ničemu jinému, než k odpočinku a vyrovnanosti.

Právě její neústupnost ji limituje v použití v místnostech určených ke spánku.

Je třeba dbát na vhodnou intenzitu, která by v ložnicích měl být velmi nízká až stopová, pokud bychom to přehnali třeba v hotelovém pokoji, bude nám host ráno spílat, že ho bolí hlava a necítí se dobře.

Pachovou odezvu, kterou vytvoříme v prostoru, můžeme sledovat již během několika vteřin. V prostoru se vznáší zpomalení veškerých aktivit. Nutí nás přizpůsobit se okolí.

Znáte slůvko "cvrkot"? Tak to je přesně to, co nenajdete tam, kde voní levandule.

Dalším řekněme doprovodným jevem této vůně je vyvolání pocitu čistoty. Latinský název Lavandula je odvozen ze slova lavare, což znamená umýt se.

Očišťující účinek v prostoru, je-li zvolena správná intenzita, je až hmatatelný. Pokud je v kompozici s levandulí navíc jemnost pudru či mýdla a slabé tóny citrusů, máme k dispozici neodolatelný vjem, kterému málokdo odolá. Snad jen ti, kteří nemají levanduli rádi. Takových ovšem běhá po svět málo.

Kdybychom měli shrnout, co jsme si řekli o této kouzelné bylince, pak: tam, kde je cítit, tam se lépe dýchá, je tam pohoda a klid. Od této definice se odvíjí doporučení, KDE je vhodné použít vůni levandule.

A opět perlička na závěr: známe jistě všichni ty krásné nekonečné lány levandulových keřů z Provence. Tak ne. To není pravá levandule lékařská, ta roste v nadmořských výškách okolo tisíce metrů. Ty nádherné vonné lány, to jsou hybridní variety například Levandule hybridní, která má více esterů v esenciálním oleji a tomu se říká lavandin. Jeho vůně je silnější a sytější.


V naší nabídce najdete levanduli v produktu MASTERfresh LAVANDA pro aktivní osvěžovače s fotobuňkou.
MASTERfresh LAVANDA je vhodná pro provonění prostor od 40 metrů kubických a svým složením rozhodně nikoho nezklame - levandule od ORMA Italy je čistá sytá,úžasně mýdlová a nemá dusivé tóny.

Nyní ji lze pořídit ke osvěžovači MASTERfresh při první objednávce ZADRMA.

Pro velké prostory nabízíme vonný blok OMNISCENT, ten je určený pro velkokapacitní jednotku OMNISCENT, kterou lze pronajmout v rámci služby OMNISCENT SCENT CARE

Vonná kompozice FOREST GLADE OMNISCENTCARTRIDGE ja zařazena jako: Středomořská. Tajemná. Klidná. Osvěžující. Smysly zbystřující. Hořká.

Pokud bychom ji měli popsat slovy pak je to lesní mýtina v horkém středomořském letním dni. Sytá bylinná vůně divoké levandule s nádechem nahořklých tónů borovicové mízy prokládané orientálním pačuli s jantarem a santalovým dřevem.